
Amikor a fejlesztés egy ponton elakad… Mit tehetsz?
Fejlesztőként minden nap azért dolgozol, hogy a gyermekek fejlődjenek – de mi van, ha egy ponton nem úgy haladnak, ahogy szeretnéd?
Sok szakember tapasztalja, hogy bizonyos esetekben a legjobb módszerek is csak lassan vagy kiszámíthatatlanul hoznak eredményt. A fejlődés pedig időnként megmagyarázhatatlan módon stagnál – mintha lenne egy láthatatlan akadály, amelyet nem lehet pusztán pedagógiai vagy terápiás eszközökkel áttörni.
Ismerős helyzetek?
- A figyelmi és impulzuskontroll-problémákkal küzdő gyerekek nem tudnak kitartóan dolgozni, és minden külső inger elvonja a fókuszukat.
- A szorongó, érzelmileg túlterhelt gyerekek nem tudnak hatékonyan tanulni, mert az érzelmi feszültségük állandóan „blokkolja” őket.
- A lassan dolgozó, nehezen aktivizálható gyerekek szinte minden feladatnál időhátrányban vannak, mert az idegrendszerük „alacsonyabb fokozaton” működik.
- Az olvasási, írási, számolási vagy beszédfejlődési nehézségekkel küzdő gyerekek teljesítménye hullámzó, mert az agyi feldolgozási folyamatok éretlenek.
- A mozgásterapeuták és szenzoros fejlesztők számára is kihívás lehet, hogy a gyerekek testtudata, mozgáskoordinációja vagy észlelési folyamatai nem a várható ütemben fejlődnek.
- A gyógypedagógusok, logopédusok és pszichológusok gyakran látják, hogy egyes gyerekeknél a kognitív és érzelmi fejlődés nem képes megfelelő ütemben haladni, hiába alkalmazzák a legjobb terápiás eszközöket.
Ezek mind olyan helyzetek, amikor nem a fejlesztési módszerrel van a probléma, hanem az idegrendszeri háttér miatt nem tudnak a gyerekek megfelelően teljesíteni.

Itt jön képbe a neurofeedback!
A neurofeedback egy olyan tudományosan igazolt módszer, amely közvetlenül az agyműködés szabályozására hat. Nem helyettesíti a fejlesztői munkát, hanem megkönnyíti és felgyorsítja azt – mert az idegrendszer működése optimalizáltabbá válik.
Nem kell, hogy minden eszköz a Te kezedben legyen – de ha tudod, hogy milyen háttértényezők akadályozhatják a fejlődést, hatékonyabban irányíthatod a fejlesztési folyamatokat.
- Javítja az alapvető idegrendszeri állapotot, így a gyermek könnyebben befogadja a fejlesztési ingereket.
- Csökkenti a figyelmi és impulzuskontroll-problémákat, így a gyerekek fókuszáltabbá és együttműködőbbé válnak.
- Gyorsabb és tartósabb eredményekhez vezet, mert a fejlesztési folyamat nem ütközik idegrendszeri akadályokba.
- Támogatja a szenzoros és mozgásfejlesztést, mert az agyi szabályozás hatékonyabbá válik.
- Segíti a terápiás és pedagógiai munkát, mert az idegrendszer stabilabb és kiegyensúlyozottabb működésre áll be.
- A fejlesztésed hatékonyságát növeli, mert olyan tényezőket is befolyásol, amelyeket más módszerekkel nehezebb elérni.